میرزاده خاتون

با دوستم یه بحثی می‌کردیم امروز خیلی جالب بود. در مورد رفتار خانم‌های به‌ظاهر فمنیستِ ایرانی. که کار می‌کنن و نقشی تو خرج خونه ندارن. کار می‌کنن که صرفن هزینه‌ی قر‌ و فرشون رو بدن. الان درباره‌ی اکثریتی که می‌شناسم می‌نویسم. اگه شما استثنا هستین،لطفن بهتون برنخوره.

دوستم برام مثال می‌زد از زن‌های جوونی که کار می‌کنن و موفق هستن. اینکه شاغل هستن، وظایف خونه رو از روی دوش‌شون برمی‌داره. اما در عوض مسئولیتِ دیگه‌ای رو هم قبول نمی‌کنن! مثلن کرایه‌ی خونه رو مرد می‌ده و اونا حتی فکر نمی‌کنن که هزینه رو نصف کنن. خورد و خوراک ثابت رو هم همین‌طور. بعد حقوقشون رو صرفِ تجمل زندگی (و خودشون) می‌کنن. براشون طبیعیه که مرد باید کرایه خونه رو بده، اما براشون طبیعی نیست که وقتی توقع دارن همسرشون مثه اسب کار کنه، اینا هم باید یه باری از روی دوش زندگی بردارن. منظورم اینه که کار کردنشون چیزی برای خونواده نمی‌یاره. حقوقشون صرفِ قر و فر می‌شه و همینه که هست. وقت حرف زدن هم توپشون پُره که کار می‌کنن اما کاری که به نظر من همراهش تعهد نیست.

این‌که این رو می‌نویسم طبیعتن معنی‌ش این نیست که همه این‌طورین. آدم‌هایی رو هم می‌شناسم که این‌جوری نیستن. آدم‌هایی می‌شناسم که وظایف رو صادقانه تقسیم می‌کنن.  

ولی اخیرن خیلی به چشمم می‌یاد رفتار نسل زن جوون ایرانی که کار کردن رو یاد گرفته و حق خودش می‌دونه اما وظیفه‌ و تعهدی که به دنبالش باید بیاد رو نمی‌پذیره.

برای من شخصن اینکه باید شریکِ خرج و امور خونه باشم خیلی طبیعیه. من این مدل زندگی رو از پدر و مادرم شناختم که همیشه هردوشون شاغل بودن و در عوض هم بابام قیمه می‌پخت، هم مامانم وامی که گرفته بودیم رو پس می‌داد. الانم تو زندگی خودم، هزینه‌های ثابت مشترکه و اونی که پول بیشتری داره خرج تجمل و سفر و کنسرت و ...رو هم می‌ده.

اینم بگم. حرفِ من معنی‌ش این نیست که زن‌هایی رو ندیدم که مردشون بیکاره و خرج خونه رو می‌دن و پخت و پز و بشور و بساب‌شون رو هم می‌کنن و آقاهه تنبل و پای تلویزیونه همیشه!

یا مثلن خانمه توی همه‌ی خرج‌ها تا ریال آخر شریکه، کارهای خونه رو هم سه‌چهارمش رو اون انجام می‌ده و آقاهه فقط گاهی لطف می‌کنه و تو کارها کمک می‌کنه!

این مثال‌ها هم هست،اما من الان دارم درباره‌ی اون اکثریت "به‌ظاهر فمنیست" حرف می‌زنم که خیلی دلخورم می‌کنن. شایدم فقط دور و بر ِمن زیادن. نمی‌دونم.

من به شخصه احترامی براشون قائل نیستم و معتقدم حرف و عملشون با هم نمی‌خونه.


  • میرزاده خاتون